Piperinox, reklamowany jako suplement diety wspomagający odchudzanie, jest źródłem zaciętych dyskusji na internetowych forach. Użytkownicy wydają zdecydowane, spolaryzowane opinie na jego temat, z czego najbardziej głośne są wpisy negatywne, czasem wręcz demonizujące preparat.
W wielu komentarzach pojawia się też wątek ceny – wynosi ona około sto siedemdziesiąt złotych, co dla przeciętnego obywatela może być odstraszające.
Ale o co tak naprawdę chodzi? Może zanim wyciągniemy wnioski, zapewnijmy sobie tło do dalszej dyskusji.
Piperinox – Skład i Działanie
Piperinox w swoim skłądzie zawiera:
- piperynę,
- ekstrakt z kory cynamonowca,
- ekstrakt z gorzkiej pomarańczy,
- ekstrakt z kłącza imbiru,
- ekstrakt z owoców papryki rocznej,
- chrom.
Piperyna
Głównym składnikiem preparatu jest piperyna. W lutym 2021 roku na łamach miesięcznika naukowego Phytotherapy Research opublikowano kompleksowy przegląd działania tej substancji, w którym także został ujęty jej wpływ na otyłość poprzez zmniejszenie masy ciała, wskaźnika masy ciała (BMI), gromadzenie tłuszczu i poprawę profili lipidowych, a także wspomaganie regulacji hormonów związanych z apetytem, takich jak leptyna i grelina.
Czy jest to magiczne remedium na nadwagę? Nie. Ale – bazując na modelach zwierzęcych – to całkiem dobry wstęp do stosowania jej jako dodatek do diety osób, które z nią walczą.
Ekstrakt z kory cynamonowca
W składzie jest także ekstrakt z kory cynamonowca, czyli mówiąc prościej – ekstrakt cynamonu. Tutaj zdania naukowców są podzielone, co podsumował ze swoim zespołem Mousavi w 2020.
Jako wsparcie metabolizmu glukozy i trawienia ma on sens, ale jego działanie jest dosyć ograniczone. Jest on termogenikiem, czyli w skrócie zwiększa produkcję energii, co jest pożądane jeśli naszym celem jest obniżenie masy ciała. Nie ma co jednak wymagać od stu miligramów ekstraktu cudów.
Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy
Piperinox zawiera też ekstrakt z gorzkiej pomarańczy. Tutaj działa zawarta w nim synefryna, którą stosują także sportowcy. Bardzo trafnie dobrany składnik – to stymulant, dzięki któremu zwiększa się metabolizm spoczynkowy, co ma realny wpływ na utratę wagi.
Raporty z nieopublikowanych badań klinicznych dostępne online, w których zastosowano preparaty zawierające ekstrakt z gorzkiej pomarańczy wyglądają całkiem obiecująco.
Producent podaje, że jego ekstrakt zawiera 6% synefryny, co odpowiada 6 mg substancji. Są dostępne na rynku preparaty zawierające więcej, jednak Piperinox zawiera też ekstrakt z guarany, który zawiera w sobie kofeinę, także będącą stymulantem. Biorąc to pod uwagę, taka dawka synefryny jest jak najbardziej rozsądna.
Ekstrakt z kłącza imbiru
Kolejnym komponentem Piperinoxu jest ekstrakt z kłącza imbiru. Pobudza on układ pokarmowy, obniża poziom lipidów i ma działanie antycukrzycowe. Imbir, ze względu na swoje właściwości prozdrowotne, powinien być stałym elementem diety nie tylko osób odchudzających się.
Ekstrakt z owoców papryki rocznej
W składzie jest także ekstrakt z owoców papryki rocznej. Zawiera on 2% kapsaicyny, jak podaje producent. Ten związek ma udokumentowane działanie we wspomaganiu zmniejszenia masy ciała, to fakt, jednak w wielokrotnie wyższych dawkach.
Jest to jednak świetny dodatek do diety, obniżający poziom tak zwanego „złego” cholesterolu.
Chrom
Piperinox zawiera też chrom. Tutaj mogą się ucieszyć osoby mające skłonność do podjadania słodyczy – chrom normalizuje poziom cukru we krwi, przez co chęci na sięgnięcie po batonika nie są tak częste i silne. Reakcja na suplementację chromem zależy jednak od jednostki i jej indywidualnego poziomu chromu w organizmie.
Piperinox – opinia, recenzja i werdykt
Podsumowując, skład Piperinoxu wygląda porządnie. Skąd zatem ta polaryzacja opinii?
Jest to spodziewane, kiedy na tapetę brane są preparaty z kategorii suplementów na odchudzanie. W większości przypadków toczy się wokół nich burzliwa dyskusja.
Nie zawsze są one stosowane zgodnie z przeznaczeniem, czyli jako uzupełnienie, dodatek do całego procesu odchudzania, którego absolutną podstawą jest ujemny bilans kaloryczny, co w zasadzie podważa sensowność ich stosowania.
Warto mieć to na uwadze zanim wybierzemy preparat dla siebie.
Piperinox – jak kupić?
Jeśli chcesz kupić Piperinox przejdź na stronę produktu Piperinox. Oprócz opisu samego produktu będzie też przycisk umożliwiający zamówienie go.
Check more about Piperinox.
Literatura źródłowa
Lejeune, M., Kovacs, E., & Westerterp-Plantenga, M. (2003). Effect of capsaicin on substrate oxidation and weight maintenance after modest body-weight loss in human subjects. British Journal of Nutrition, 90(3), 651-659. doi:10.1079/BJN2003938
Haq, I., Imran, M., Nadeem, M., Tufail, T., Gondal, T. A., & Mubarak, M. S. (2020). Piperine: A review of its biological effects. Phytotherapy Research, 35(2), 680–700.
Seyed Mohammad Mousavi, Jamal Rahmani, Hamed Kord-Varkaneh, Ali Sheikhi, Bagher Larijani, Ahmad Esmaillzadeh. Cinnamon supplementation positively affects obesity: A systematic review and dose-response meta-analysis of randomized controlled trials, Clinical Nutrition, Volume 39, Issue 1, 2020, Pages 123-133