Nie każdy ma potrzebę utraty znacznej masy ciała. Czasami sylwetkę wystarczy tylko lekko podkręcić.
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie zawarte w tytule, najpierw należałoby ustalić parę faktów.
Fakt 1: Ludzkie ciało przeciętnie zatrzymuje około 2,5 kg wody, w zależności od czynników takich jak dieta, wiek, płeć czy stan zdrowia.
Fakt 2: Trzy kilogramy tłuszczu to, luźno licząc, jakieś 23 tysiące kalorii. Fakt 3: Pierwsze stracone kilogramy to właśnie zatrzymana woda.
Sklejając to wszystko do kupy możemy dojść do wniosku, że do tematu utraty 3 kilogramów możemy podejść dwojako – krótkofalowo i długofalowo.
Woda w organizmie człowieka
To, co głównie powoduje zatrzymanie wody w organizmie to sód – dieta bogata w sól to najszybsza droga jeśli zależy nam właśnie na zatrzymaniu chorych ilości wody.
Żaden rozsądny człowiek do tego nie dąży, zatem pierwszy krok do poprawienia gospodarki wodnej organizmu to znaczne ograniczenie spożycia soli.
Usunięcie zatrzymanej wody co prawda sprawi, że cyferki na wadze podążą w pożądanym przez nas kierunku, jednak nie będzie to miało nic wspólnego z chudnięciem sensu stricte.
Ujemny bilans kaloryczny czyli efekt na stałe
Podstawą, fundamentem utraty masy ciała jest ujemny bilans kaloryczny. Można osiągnąć go zmianą diety na mniej kaloryczną, jednak to nie poprawi parametrów metabolicznych w takim stopniu jak dieta połączona z ćwiczeniami.
Czego unikać w chudnięciu?
Absolutną zbrodnią na organizmie jest stosowanie bardzo restrykcyjnych diet trwających 1-2 tygodnie, popularyzowanych przez wiele portali o tematyce odchudzania.
Jest to pomysł fundamentalnie głupi, ponieważ w praktyce efekt jo-jo szybko zniweczy jakiekolwiek efekty, a nam zostanie tylko wspomnienie kapuśniaku.
Bezpieczne tempo odchudzania
Ilość spalanych dziennie kalorii waha się w zależności od naszej podstawowej przemiany materii, aktywności fizycznej, sposobu odżywiania oraz ogólnie pojętego zdrowia.
Bezpieczne odchudzanie mieści się w tempie pół procenta-jeden procent masy ciała na tydzień.
Przyjmując tempo 1 kg/tydzień, schudnięcie trzech kilogramów zajmie około trzech tygodni rozsądnej, dobrze zbilansowanej diety.
Szybka utrata masy ciała a woda
Zwiększenie podaży wody jest jednym ze sposobów usunięcia zatrzymanej w organizmie wody – ciało dostaje sygnał, że jest nawodnione, a więc nie ma potrzeby magazynowania wody.
Łącząc spożycie większej ilości wody z aktywnością fizyczną, możliwe jest sprawne pozbycie się nadmiaru, co zredukuje ewentualne opuchnięcie, w dodatku obniżając naszą wagę.
Utrzymanie stałej masy ciała
Aby jednak efekty odchudzania były trwałe, nie można podchodzić do diety w sposób „od-do”. Tylko trwała zmiana diety na zdrowszą gwarantuje utrzymanie stałej masy ciała.
Pierwszym krokiem w ustaleniu ile kalorii potrzebujemy jest obliczenie podstawowej i całkowitej przemiany materii – jest to prosta matematyka.
Podstawowa przemiana materii (PPM) to ta odpowiedzialna za utrzymanie organizmu przy życiu i zależeć będzie od wieku, płci czy zdrowia.
Całkowita przemiana materii to PPM pomnożone przez wskaźnik naszej aktywności fizycznej. W zależności od jej poziomu, wskaźnik będzie wynosił mniej więcej od 1,2 do 2,2.
Wszystko poniżej całkowitej przemiany materii będzie deficytem kalorycznym – a to jest czynnik odpowiadający za skuteczną utratę masy ciała.
Podsumowanie
Podsumowując – jeżeli zależy nam, aby cyferki na wadze szybko poleciały w dół, warto dążyć do usunięcia zatrzymanej przez organizm wody. Jeżeli naszym celem jest długotrwała, stabilna utrata wagi – a to właśnie celem być powinno – będzie to wymagało nieco wysiłku i matematyki, jednak efekty zostaną z nami na długo.
Samo usunięcie wody magicznie nie obniży procentu tłuszczu w składzie ciała, a to jest to, do czego powinniśmy dążyć.